Invoices, warehouses, CRM
Fast, easy and convenient
Umowa użyczenia

Rating:
5.0
Popularity:
High
Author: Biurokrata.pl
Published: 12/04/2014

Umowa użyczenia



Formularz użyczenia.
Tags:
This e-document has no tags definied.

Dokumenty w tej samej kategorii
Rachunek do umowy zlecenie

Do zawartej umowy zlecenie, zleceniobiorca po wykonaniu umowy zobligowany jest do wystawienia rachuneku w celu rozliczenia. Często jednak w praktyce gospodarczej zdarza się, że to zleceniodawca przejmuje ten obowiązek i wypełnia rachunek, a zleceniobiorca podpisuje się jedynie na nim jako wystawca. Nie ma ograniczeń w zakresie liczby wystawianych.



CEIDG-PN

Formularz załącznika do wniosku CEIDG-1 - udzielone pełnomocnictwa.

Add comment

Your rate:


0

Comments  (0)

----
E-document: Author:

Zawarcie umowy użyczenia



Umowa użyczenia – umowa nazwana, regulowana przez przepisy Kodeksu Cywilnego (art. 710-art. 719), przez którą jedna z jej stron (użyczający) zapewnia drugiej stronie (biorący) bezpłatne używanie umówionej rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przez czas określony lub nieokreślony.

Przedmiotem umowy użyczenia mogą być zarówno nieruchomości (np. lokal mieszkalny, użytkowy), jak i przedmioty ruchome (np. komputer, samochód). Jeżeli sposobu nie określa umowa, należy rzeczy używać zgodnie z jej przeznaczeniem i właściwościami. Bez zgody użyczającego nie można oddać rzeczy użyczonej do używania. Biorący ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy. Po wykorzystaniu biorący ma obowiązek zwrócić ją właścicielowi w nie pogorszonym stanie. Jeżeli jednak zużycie wynikało z prawidłowego używania, to nie ponosi odpowiedzialności.

Bez zgody użyczającego biorący nie może użyczyć lokalu komuś innemu. Można jednak ustalić, że biorący ma prawo do powierzania lokalu innym osobom, ale zgoda taka wymaga formy pisemnej. Biorący jest odpowiedzialny za przypadkową utratę lub uszkodzenie rzeczy, jeśli:
1) używa jej w sposób sprzeczny z umową, właściwościami lub przeznaczeniem,
2) powierza rzecz osobie trzeciej bez upoważnienia umownego ani nie będąc zmuszony przez okoliczności.

Najczęściej biorący zobowiązuje się w umowie do pokrywania kosztów utrzymania rzeczy użyczonej (płacenia czynszu, rachunków za gaz, prąd i wodę użyczanego lokalu itp.) i innych związanych z jej eksploatacją. Z drugiej strony użyczający nie ma obowiązku utrzymywania lokalu w stanie zdatnym do umówionego użytku.


Zakończenie użyczenia



Istnieją dwa sposoby zakończenia użyczenia: terminowe i przedterminowe.

Użyczenie terminowe kończy się, jeśli:
1) minął czas na jaki umowa była zawarta,
2) biorący zrobił z rzeczy użytek odpowiadający umowie,
3) minął czas, w którym biorący mógł zrobić z rzeczy użytek odpowiadający umowie.

W przypadku przedterminowego zakończenia użyczenia użyczający może żądać zwrotu w każdym czasie nawet, gdy umowa zawarta była na czas oznaczony, jeżeli:
1) biorący używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową, właściwościami albo przeznaczeniem rzeczy,
2) oddał rzecz do używania innej osobie, nie będąc do tego upoważnionym ani przez umowę, ani zmuszony przez okoliczności,
3) rzecz jest potrzebna użyczającemu z przyczyn nie dających się przewidzieć w momencie zawarcia umowy.


Forma umowy użyczenia



Umowa może być zawarta w dowolnej formie – także ustnie – ale dla celów dowodowych warto, aby była pisemna.

Nie ma natomiast obowiązku zawierania jej w formie aktu notarialnego sporządzonego przez notariusza. Ewentualnie podpisaną umowę możemy okazać notariuszowi w celu stwierdzenia daty pewnej, czyli urzędowego potwierdzenia faktu jej istnienia w tej dacie. Pamiętajmy też, że wszelkie jej zmiany będą wymagały zachowania tej samej formy, w której została zawarta.

Sporządzona i podpisana umowa użyczenia jest dowodem potwierdzającym, że mamy tytuł prawny np. do zajmowanego lokalu. Jest to jedna z podstawowych umów, jaką zawierają organizacje pozarządowe. Możemy się z nią zetknąć np. przy ubieganiu się o numer NIP, albo gdy chcemy założyć biuro stowarzyszenia w mieszkaniu jednego z jego członków.


Do góry